Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start Nowiny Odwiedziny rodzin poległych lotników

Odwiedziny rodzin poległych lotników

Dnia 28 lipca 2014 roku miały w Łysej Górze miejsce niecodzienne odwiedziny. Przyjechała do naszej miejscowości delegacja 03 osób z republiki Południowej Afryki. Byli to członkowie rodzin lotników, którzy przed 70 laty nieśli pomoc walczącej Warszawie. Często z takich wypraw nie wracali do baz. W Łysej Górze w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku rozbił się zestrzelony przez niemieckiego myśliwca Liberator  W Mk VI No 161 z mieszaną załogą SAAF – RAF. Wszyscy lotnicy zginęli. Miejsce, w którym rozbił się samolot otaczane jest czcią mieszkańców Łysej Góry. Znajduje się na nim symboliczny grób lotników (ich ciała przewieziono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie) – utworzony staraniem wieloletniego proboszcza śp. Ks, Czesława Janigi.

Przybyli goście zobaczyli to miejsce, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wysłuchali także wspomnień świadka tamtych wydarzeń, pana Kazimierza Mleczki. Zabrali ze sobą pamiątkę: małą część rozbitego samolotu.W skład delegacji wchodzili m. in.: pan Andzrzej Romanowicz (kierownik ekipy), pan generał Carlos Gaggiani (były dowódca sił powietrznych RPA, od roku na emeryturze), dwaj synowie generała Durranta - jednego z dowódców RAF, pani Marion Ritt, oraz inni członkowie rodzin i entuzjaści Komitetu Rodzin Lotników - niosących w 1944 roku pomoc walczącej Warszawie.

Pomocy w dotarciu na miejsce udzielili okoliczni mieszkańcy z sołtysem Romanem Sachą. Uczestniczyło w tej uroczystości kilku członków Stowarzyszenia „Krakus” i wielu mieszkańców Łysej Góry (zwłaszcza Przymiarek).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony (poniedziałek, 28 lipca 2014 11:39)